THE GOVERNOR

Appointments

Appointments for March 22, 2021

Appointed to the Board of Pilot Commissioners for Harris County Ports, for a term to expire February 1, 2022, Bruce D. Oakley of Houston, Texas.

Appointed to the Board of Pilot Commissioners for Harris County Ports, for a term to expire February 1, 2023, Jon R. Keeney of Taylor Lake Village, Texas (replacing Randall W. "Randy" Wilson of Houston, who resigned).

Appointments for March 23, 2021

Designated as presiding officer of the Texas Commission on Fire Protection, for a term to expire at the pleasure of the Governor, John Paul "J.P." Steelman of Longview, Texas (Chief Steelman is replacing Robert L. Moore of Bryan).

Appointed to the Texas Commission on Fire Protection, for a term to expire February 1, 2027, Christopher G. "Chris" Cantu of Round Rock, Texas (replacing Carlos Cortez, Jr. of Harlingen, whose term expired).

Appointed to the Texas Commission on Fire Protection, for a term to expire February 1, 2027, David E. Coatney of College Station, Texas (replacing Robert L. Moore of Bryan, whose term expired).

Appointed to the Texas Commission on Fire Protection, for a term to expire February 1, 2027, John M. "Michael" Glynn, Jr. of Roanoke, Texas (replacing Steven C. "Steve" Tull of Valley Mills, whose term expired).

Appointed to the Texas Commission on Fire Protection, for a term to expire February 1, 2027, Clyde D. Loll of Huntsville, Texas (replacing Kelly E. Doster of Frisco, whose term expired).

Appointed to the Texas Commission on Fire Protection, for a term to expire February 1, 2027, Timothy L. "Tim" Smith of Lubbock, Texas (replacing Carl ''Tommy" Anderson of Santa Fe, whose term expired).

Appointments for March 24, 2021

Appointed to the OneStar National Service Commission, for a term to expire March 15, 2023, Michelle L. Brewer of Silsbee, Texas (replacing Charmelle Garrett of Victoria, whose term expired).

Appointed to the OneStar National Service Commission, for a term to expire March 15, 2024, Brenda C. Dees of Beeville, Texas (replacing Nientzu "Lonnie" Hsia of Austin, whose term expired).

Appointed to the OneStar National Service Commission, for a term to expire March 15, 2024, Marcos Delgado, Jr. of El Paso, Texas (replacing Roger E. O'Dell of El Paso, whose term expired).

Appointed to the OneStar National Service Commission, for a term to expire March 15, 2024, Veronica M. "Ronnie" Hagerty, Ph.D. of Houston, Texas (Dr. Hagerty is being reappointed).

Appointed to the OneStar National Service Commission, for a term to expire March 15, 2024, Charles W. "Chuck" Wright of Frisco, Texas (replacing Kirk M. Beckert of Richardson, whose term expired).

Appointed to the Texas Board of Physical Therapy Examiners, for a term to expire January 31, 2027, Harvey D. Aikman of McAllen, Texas (Mr. Aikman is being reappointed).

Appointed to the Texas Board of Physical Therapy Examiners, for a term to expire January 31, 2027, Glenda Clausell of Houston, Texas (Ms. Clausell is being reappointed).

Appointed to the Texas Board of Physical Therapy Examiners, for a term to expire January 31, 2027, Liesl L.S. Olson of Lubbock, Texas (Ms. Olson is being reappointed).

Appointments for March 25, 2021

Appointed to the Task Force on Disaster Issues Affecting Persons who are Elderly and Persons with Disabilities, for a term to expire February 1, 2027, Stephanie Duke of Houston, Texas (Ms. Duke is being reappointed).

Appointed to the Task Force on Disaster Issues Affecting Persons who are Elderly and Persons with Disabilities, for a term to expire February 1, 2027, Barbara "Kay" Kizer of Lufkin, Texas (Ms. Kizer is being reappointed).

Appointed to the Task Force on Disaster Issues Affecting Persons who are Elderly and Persons with Disabilities, for a term to expire February 1, 2027, John D. Spann of Midlothian, Texas (Mr. Spann is being reappointed).

Appointments for March 26, 2021

Appointed to the Governing Board of the Texas School for the Blind and Visually Impaired, for a term to expire January 31, 2027, Maghan N. Gautney of Anna, Texas (replacing Mary K. Alexander of Valley View, whose term expired).

Appointed to the Governing Board of the Texas School for the Blind and Visually Impaired, for a term to expire January 31, 2027, Brenda W. Lee of Brownwood, Texas (Ms. Lee is being reappointed).

Appointed to the Governing Board of the Texas School for the Blind and Visually Impaired, for a term to expire January 31, 2027, Ernest Worthington of Lancaster, Texas (replacing Jose J. "Joseph" Muniz of Harlingen, whose term expired).

Appointments for March 29, 2021

Designated as presiding officer of the Texas Diabetes Council, for a term to expire at the pleasure of the Governor, Feyi Obamehinti, Ed.D. of Keller, Texas (Dr. Obamehinti is replacing Kathy Ann LaCivita, M.D. of San Antonio).

Appointed to the Texas Diabetes Council, for a term to expire February 1, 2027, Aida L. "Letty" Moreno-Brown of El Paso, Texas. (Ms. Moreno-Brown is being reappointed).

Appointed to the Texas Diabetes Council, for a term to expire February 1, 2027, Ninfa Peña-Purcell, Ph.D. of College Station, Texas (replacing William "David" Sanders of Dallas, whose term expired).

Appointed to the Texas Diabetes Council, for a term to expire February 1, 2027, Maryanne Strobel of Cypress, Texas (replacing Joan P. Colgin of Dallas, whose term expired).

Appointed to the Stephen F. Austin State University Board of Regents, for a term to expire January 31, 2027, Robert A. Flores of Garrison, Texas (Mr. Flores is being reappointed).

Appointed to the Stephen F. Austin State University Board of Regents, for a term to expire January 31, 2027, Laura L. Rectenwald, Ph.D. of Longview, Texas (replacing Alton L. Frailey of Katy, whose term expired).

Appointed to the Stephen F. Austin State University Board of Regents, for a term to expire January 31, 2027, Nancy C. Windham of Nacogdoches, Texas (replacing Scott H. Coleman, D.D.S. of Houston, whose term expired).

Appointments for March 30, 2021

Appointed to the Education Commission of the States, for a term to expire at the pleasure of the Governor, Keven M. Ellis, D.C. of Lufkin, Texas (replacing Peter P. "Pete" Flores of Pleasanton).

Appointed to the Texas Real Estate Commission, for a term to expire January 31, 2027, Leslie Lerner of Houston, Texas (replacing Rayito O. Stephens of Pearland, whose term expired).

Appointed to the Texas Real Estate Commission, for a term to expire January 31, 2027, Benjamin "Ben" Peña of Bayview, Texas (replacing Thomas "T.J." Turner of Austin, whose term expired).

Appointed to the Texas Real Estate Commission, for a term to expire January 31, 2027, Mark A. Woodroof of Houston, Texas (replacing Robert H. "Bob" Leonard of San Antonio, whose term expired).

Greg Abbott, Governor

TRD-202101400