THE GOVERNOR

Appointments

Appointments for September 27, 2017

Appointed to the Evergreen Underground Water Conservation District, for a term to expire February 1, 2021, Jason B. Peeler of Floresville (Mr. Peeler is being reappointed).

Appointed to the Board of Pardons and Paroles, for a term to expire February 1, 2023, James W. LaFavers of Amarillo (Mr. LaFavers is being reappointed).

Appointed to the Board of Pardons and Paroles, for a term to expire February 1, 2023, Brian A. Long of Kilgore (replacing Michelle Marie Skyrme of Palestine whose term expired).

Greg Abbott, Governor

TRD-201703917


Appointments

Appointments for September 28, 2017

Appointed to the Texas Crime Stoppers Council, for a term to expire September 1, 2020, Lauren H. Day, of Austin (replacing Joseph Martino of Marshall).

Appointed to the Texas Crime Stoppers Council, for a term to expire September 1, 2021, Charles P. Gilmore, III, Ph.D., of Amarillo (replacing Susan R. Rogers of Odessa whose term expired).

Appointed to the Texas Crime Stoppers Council, for a term to expire September 1, 2021, Carlo G. Hernandez, of Brownsville (replacing Jeffrey B. Smith of Lufkin whose term expired).

Appointed to the Texas Real Estate Commission, for a term to expire January 31, 2023, Jan Fite Miller, of Kemp (replacing Billy L. Jones of Belton whose term expired).

Appointed to the Texas Real Estate Commission, for a term to expire January 31, 2023, DeLora Wilkinson, of Cypress (replacing Troy C. Alley, Jr. of DeSoto whose term expired).

Appointed to the Texas Real Estate Commission, for a term to expire January 31, 2023, Michael Williams, of Colleyville (replacing Weston Martinez of San Antonio whose term expired).

Greg Abbott, Governor

TRD-201703925


Appointments

Appointments for September 29, 2017

Appointed to the Gulf State Marine Fisheries Commission, for a term to expire March 17, 2020, Troy B. Williamson, II of Portland (Mr. Williamson is being reappointed).

Appointed to the Texas State Board of Public Accountancy, Manuel Cavazos, IV of Austin (replacing J. Coalter Baker of Austin whose term expired). Mr. Cavazos was also appointed Presiding Officer.

Appointed to the Texas State Board of Public Accountancy, Lisa A. Friel of San Antonio (replacing Rocky Lynn Duckworth of Houston whose term expired).

Appointed to the Texas State Board of Public Accountancy, Jamie D. Grant of Arlington (replacing Jonathan Ballenger Cluck of Fair Oaks Ranch whose term expired).

Appointed to the Texas State Board of Public Accountancy, James D. Ingram, IV of College Station (replacing John Richard Broaddus of El Paso whose term expired).

Appointed to the Texas State Board of Public Accountancy, Debra S. Sharp of Houston (replacing Phillip W. Worley of Hebbronville whose term expired).

Appointments for October 2, 2017

Appointed to the State Board of Veterinary Medical Examiners for a term to expire August 26, 2019, Michael A. White, D.V.M., of Conroe.

Appointed to the State Board of Veterinary Medical Examiners for a term to expire August 26, 2023, Carlos R. Chacon, of Houston.

Appointed to the State Board of Veterinary Medical Examiners for a term to expire August 26, 2023, Samantha J. Mixon, D.V.M., of Boerne.

Appointed to the State Board of Veterinary Medical Examiners for a term to expire August 26, 2023, Randall L. Skaggs, D.V.M., of Perryton.

Greg Abbott, Governor

TRD-201703980