THE GOVERNOR

Appointments

Appointments for December 19, 2016

Appointed to the State Employee Charitable Campaign Policy Committee for a term to expire September 1, 2017, Gregory Scott "Greg" Davidson of Austin (Mr. Davidson is being reappointed).

Appointed to the State Employee Charitable Campaign Policy Committee for a term to expire September 1, 2018, Alicia Gray Key Ellison of Dripping Springs (replacing William O. "Bill" Geise of Austin whose term expired).

Appointed to the State Employee Charitable Campaign Policy Committee for a term to expire September 1, 2018, Tabatha C. Vasquez of Austin (replacing Louri Marie O'Leary of Austin whose term expired).

Appointments for December 20, 2016

Appointed to the Red River Authority of Texas Board of Directors for a term to expire August 11, 2021, Todd W. Boykin of Amarillo (replacing Clifford A. "Cliff" Skiles, Jr. of Hereford whose term expired).

Appointed to the Red River Authority of Texas Board of Directors for a term to expire August 11, 2021, Jerry Bob Daniel of Truscott (Mr. Daniel is being reappointed).

Appointed to the Red River Authority of Texas Board of Directors for a term to expire August 11, 2021, George "Wilson" Scaling, II of Henrietta (Mr. Scaling is being reappointed).

Appointments for January 5, 2017

Appointed as Secretary of State during the term of the service of this Governor, Rolando Pablos of El Paso (replacing Carlos H. Cascos of Brownsville who resigned).

Appointments for January 6, 2017

Appointed to the Texas Juvenile Justice Board for a term to expire February 1, 2017, Pama J. Hencerling of Victoria (replacing Jane Anderson King of Canyon who retired).

Appointed to the Texas Juvenile Justice Board for a term to expire February 1, 2017, Frederick L. "Fred" Henneke of Kerrville (replacing Rene Luis Olvera of San Antonio who resigned).

Appointed to the Texas Juvenile Justice Board for a term to expire February 1, 2021, Edeska Barnes, Jr. of Jasper (replacing Melissa Ann Weiss of Bellville whose term expired).

Appointed to the Texas Juvenile Justice Board for a term to expire February 1, 2021, Lisa K. Jarrett of San Antonio (replacing Laura Lee Parker of San Antonio whose term expired).

Appointed to the Texas Juvenile Justice Board for a term to expire February 1, 2021, Candace T. "Candy" Noble of Lucas (replacing Calvin Wayne Stephens of Dallas whose term expired).

Appointed to the Texas Juvenile Justice Board for a term to expire February 1, 2021, Wesley C. "Wes" Ritchey of Dalhart (replacing James R. "Jimmy" Smith of Midland whose term expired).

Appointed to the Texas State Board of Podiatric Medical Examiners for a term to expire July 10, 2021, Leslie Campbell, D.P.M. of Plano (replacing Charles "Jason" Hubbard of Austin whose term expired).

Appointed to the Texas State Board of Podiatric Medical Examiners for a term to expire July 10, 2021, Renee K. Pietzsch, D.P.M. of Georgetown (replacing Harold A. "Ashley" Ledger of Salado whose term expired).

Appointed to the Texas State Board of Podiatric Medical Examiners for a term to expire July 10, 2021, Chakilla Robinson of Katy (Ms. Robinson is being reappointed).

Appointments for January 9, 2017

Appointed to the Texas Medical Board for a term to expire April 13, 2021, Michael E. Cokinos of Houston (replacing John D. Ellis, Jr. of Houston whose term expired).

Appointed to the Texas Medical Board for a term to expire April 13, 2021, Kandace B. Farmer, D.O. of Highland Village (replacing Robert B. Simonson of Duncanville whose term expired).

Appointed to the Texas Medical Board for a term to expire April 13, 2021, Jeffrey L. Luna, M.D. of Livingston (replacing Manuel G. Guajardo of Brownsville whose term expired).

Appointed to the Texas Medical Board for a term to expire April 13, 2021, LuAnn R. Morgan of Midland (replacing David Baucom of Sulphur Springs whose term expired).

Appointed to the Texas Medical Board for a term to expire April 13, 2021, Jayaram B. Naidu, M.D. of Odessa (replacing Wynne McCallie Snoots of Dallas whose term expired).

Appointed to the Texas Medical Board for a term to expire April 13, 2021, Sherif Zaafran, M.D. of Houston (replacing Allan N. Shulkin of Dallas whose term expired).

Appointed to the Council on Sex Offender Treatment for a term to expire February 1, 2021, Ezio D. Leite of North Richland Hills (replacing Frederick Liles Arnold of Plano whose term expired).

Appointed to the Council on Sex Offender Treatment for a term to expire February 1, 2021, Emily G. Orozco-Crousen of Abilene (replacing Holly A. Miller of Montgomery whose term expired).

Appointed to the Council on Sex Offender Treatment for a term to expire February 1, 2021, James A. Taylor of San Antonio (replacing Elsie M. Allen of Fort Worth whose term expired).

Appointed to the Council on Sex Offender Treatment as Presiding Officer, Aaron P. Pierce, Ph.D. of Temple (replacing Frederick Liles Arnold of Plano), for a term to expire at the pleasure of the Governor.

Greg Abbott, Governor

TRD-201700117