THE GOVERNOR

Appointments

Appointments for November 29, 2016

Appointed to the Texas State Board of Acupuncture Examiners for a term to expire January 31, 2021, Jeremy D. Wiseman, M.D. of Austin (replacing Daniel M. "Dan" Brudnak of Gorman who resigned).

Appointments for December 1, 2016

Appointed as Deputy Adjutant General for Army, Brigadier General Tracy R. Norris of Austin for a term to expire at the pleasure of the Governor (replacing Major General William L. "Len" Smith of Austin who retired).

Appointments for December 6, 2016

Appointed to the Texas Military Preparedness Commission as Presiding Officer for a term to expire at the pleasure of the Governor, Major General Kevin E. Potting (Ret.) of Keller (replacing Paul E. Paine of Fort Worth).

Appointments for December 7, 2016

Appointed to the Texas Emergency Services Retirement System for a term to expire September 1, 2021, Courtney G. Bechtol of Rockport (replacing Graciela G. Flores of Corpus Christi whose term expired).

Appointed to the Texas Emergency Services Retirement System for a term to expire September 1, 2021, Virginia K. "Jenny" Moore of Lake Jackson (Ms. Moore is being reappointed).

Appointed to the Texas Emergency Services Retirement System for a term to expire September 1, 2021, Pilar Rodriguez of Edinburg (replacing Dennis R. Rice of Canyon whose term expired).

Appointed to the Real Estate Research Advisory Committee for a term to expire January 31, 2021, Elizabeth "Besa" Robison Martin of Boerne (replacing Kimberly Shambley of Dallas whose term expired).

Greg Abbott, Governor

TRD-201606397


Appointments

Appointments for December 8, 2016

Appointed to the Brazos River Authority Board of Directors for a term to expire February 1, 2019, James P. "Jim" Lattimore of Graford (replacing William Arthur "Bill" Masterson of Guthrie who is deceased).

Appointed to the Nueces River Authority Board of Directors for a term to expire February 1, 2021, Allan P. Bloxsom, III of Kendalia (replacing Fernando Camarillo of Boerne whose term expired).

Appointed to the Nueces River Authority Board of Directors for a term to expire February 1, 2021, Eric L. Burnett of Portland (Mr. Burnett is being reappointed).

Appointed to the Nueces River Authority Board of Directors for a term to expire February 1, 2021, Amy M. Clark of Three Rivers (replacing W. Scott Bledsoe, III of Oakville whose term expired).

Appointed to the Nueces River Authority Board of Directors for a term to expire February 1, 2021, Gary W. Moore, Sr. of Portland (replacing Thomas Reding, Jr. of Portland whose term expired).

Appointed to the Nueces River Authority Board of Directors for a term to expire February 1, 2021, Travis W. Pruski of Floresville (replacing Curt William Raabe of Poth whose term expired).

Appointed to the Nueces River Authority Board of Directors for a term to expire February 1, 2021, Tomas "Tommy" Ramirez, III of Moore (Mr. Ramirez is being reappointed).

Appointments for December 12, 2016

Appointed to the Specialty Courts Advisory Council for a term to expire February 1, 2019, Amy R. Granberry of Portland (replacing Patrick Freeman McCann of Richmond who resigned).

Appointed to the Specialty Courts Advisory Council for a term to expire February 1, 2021, The Honorable Brent A. Carr of Fort Worth (replacing The Honorable Leon F. Pesek, Jr. of Texarkana whose term expired).

Appointed to the Specialty Courts Advisory Council for a term to expire February 1, 2021, The Honorable Rebecca E. DePew of Holland (replacing Sabrina Bentley Benkendorfer of Georgetown whose term expired.

Appointed to the Specialty Courts Advisory Council for a term to expire February 1, 2021, The Honorable Alicia F. York of Houston (replacing Amy R. Granberry of Portland whose term expired).

Greg Abbott, Governor

TRD-201606557