Election Outlook: Thursday, April 06, 2017 is the last day to register to vote for the May 6, 2017 Uniform Election Date.  |  What's on the Ballot  |  Voters who do not possess and cannot reasonably obtain one of the seven forms of approved photo ID have additional options at the polls  |  Voter Information  |  More about Identification Requirements for Voting

2016 General Election

REFUGIO
County Race Summary

as of 09/20/2016

RACE NAME PARTY
President/Vice-President
Donald J. Trump / Mike Pence REP
Hillary Clinton / Tim Kaine DEM
Gary Johnson / William Weld LIB
Jill Stein / Ajamu Baraka GRN
----------------------------------------
U. S. Representative District 27
Blake Farenthold REP
Raul (Roy) Barrera DEM
----------------------------------------
Railroad Commissioner
Wayne Christian REP
Grady Yarbrough DEM
Mark Miller LIB
Martina Salinas GRN
----------------------------------------
Justice, Supreme Court, Place 3
Debra Lehrmann REP
Mike Westergren DEM
Kathie Glass LIB
Rodolfo Rivera Munoz GRN
----------------------------------------
Justice, Supreme Court, Place 5
Paul Green REP
Dori Contreras Garza DEM
Tom Oxford LIB
Charles E. Waterbury GRN
----------------------------------------
Justice, Supreme Court, Place 9
Eva Guzman REP
Savannah Robinson DEM
Don Fulton LIB
Jim Chisholm GRN
----------------------------------------
Judge, Court of Criminal Appeals Place 2
Mary Lou Keel REP
Lawrence "Larry" Meyers DEM
Mark Ash LIB
Adam King Blackwell Reposa GRN
----------------------------------------
Judge, Court of Criminal Appeals Place 5
Scott Walker REP
Betsy Johnson DEM
William Bryan Strange, III LIB
Judith Sanders-Castro GRN
----------------------------------------
Judge, Court of Criminal Appeals Place 6
Michael E. Keasler REP
Robert Burns DEM
Mark W. Bennett LIB
----------------------------------------
State Senator, District 18
Lois W. Kolkhorst REP
Kathie L. Stone LIB
----------------------------------------
State Representative District 30
Geanie W. Morrison REP
----------------------------------------
Justice, 13th Court of Appeals District, Place 3
Greg Perkes REP
Leticia Hinojosa DEM
----------------------------------------
District Judge, 24th Judicial District
Jack W. Marr REP
----------------------------------------
District Judge, 135th Judicial District
Kemper Stephen Williams REP
----------------------------------------
District Judge, 267th Judicial District - Unexpired Term
Robert E. "Bobby" Bell REP
----------------------------------------
District Attorney, 24th Judicial District
Rob Lassmann REP
----------------------------------------
Sheriff
Raul "Pinky" Gonzales REP
Robert A Bolcik DEM
----------------------------------------
Tax Assessor-Collector
Ida Mascorro Turner DEM
----------------------------------------
County Commissioner Pct. 1
Ann Lopez DEM
----------------------------------------
County Commissioner Pct. 3
Gary Bourland REP
James "Jeb" Bauer III DEM
----------------------------------------
Constable No. 1
David Cann REP
Mark Winston Moore DEM
----------------------------------------
Constable No. 2
Johnnie J. Garza DEM

 

Election History Page  |  Election Home Page